top of page

O parafii

 

     KoÅ›cióÅ‚ parafialny pw. WniebowziÄ™cia NMP. Pierwsza wzmianka o fundowanej na przeÅ‚omie wieków XII i XIII pw. Å›w. Gotarda pochodzi z roku 1385. Drewniany koÅ›cióÅ‚ zniszczony w 1403 r., zostaÅ‚ nastÄ™pnie odbudowany i przebudowany w roku 1448. IstniaÅ‚ do roku 1690. NastÄ™pny – również drewniany – wznoszony byÅ‚ od 1694 r., w roku 1698 konsekrowany.

Obecny murowany koÅ›cióÅ‚ neogotycki, wybudowany zostaÅ‚ w latach 1841-43 z fundacji generaÅ‚a Wincentego KrasiÅ„skiego i parafian.

     Jest to Å›wiÄ…tynia jednonawowa, na planie prostokÄ…ta z wysuniÄ™tymi ryzalitami na skrajach elewacji bocznych. Wieża koÅ›cioÅ‚a w górnej kondygnacji oÅ›mioboczna, otoczona wieÅ„cem trójkÄ…tnych szczycików, z wysokim ostrosÅ‚upowym heÅ‚mem, z kruchtÄ… w przyziemiu. Prezbiterium wyodrÄ™bnione wewnÄ…trz, za nim zakrystia dostÄ™pna z obu stron przez obejÅ›cia, nad którymi znajdujÄ… siÄ™ loże. W prezbiterium sklepienie kolebkowe z lunetami i żebrami w stiuku, na wspornikach o motywach roÅ›linnych. Chór muzyczny drewniany wsparty na dwóch sÅ‚upach z ozdobnie przyciÄ™tym fartuchem pod balustradÄ…. Po obu stronach wejÅ›cia wmurowane pÅ‚yty piaskowcowe zapewne w XV-XVI w. Pierwsza, z zarysem herbu Prawdzic (PaÅ‚uckich). Druga - ze Å›ladami pÅ‚askorzeźbionych postaci mężczyzny i kobiety i wtórnie wyrytÄ… datÄ… 1840. Nad wejÅ›ciem żeliwna tablica fundacyjna.

     OÅ‚tarz gÅ‚ówny neogotycki z 1884 r. – rzekomo kopia oÅ‚tarza z koÅ›cioÅ‚a w Norymberdze. W polu gÅ‚ównym oÅ‚tarza obraz Matki Boskiej Sokalskiej z XVII w., gruntownie przemalowany w XIX w., w sukience z blachy srebrnej z roku 1755. W prawym, nowszym oÅ‚tarzu bocznym obraz Matki Boskiej Anielskiej – kopia z XVIII w. W oÅ‚tarzu bocznym sprawionym w 1959 r. obraz Serca Jezusowego malowany przez Wojciecha Gersona w 1889. Ambona i chrzcielnica neogotyckie z poÅ‚owy XIX w. z herbami KrasiÅ„skich. Ponadto we wnÄ™trzu: obraz Matki Boskiej RóżaÅ„cowej z II poÅ‚owy XIX w., barokowa rzeźba z XVII wieku Chrystusa Ukrzyżowanego, monstrancja w stylu regencji z XVIII w. – restaurowana i pozÅ‚acana w 1895 w sÅ‚ynnym warsztacie Wincentego Norblina, zÅ‚otnika warszawskiego, dwa kielichy: gÅ‚adki barokowy z 1750 i klasycystyczny z I poÅ‚owy XIX w. oraz dwa ornaty: biaÅ‚y, z haftem z I poÅ‚owy XVIII w. i czerwony z bokami z tkaniny z I poÅ‚owy XVIII w.

 

Kościół w Pałukach

Fot. Bartosz Moczulak

bottom of page